Joga moterims

– tai sąjunga su vidine moterim. Kas ta vidinė moteris ? Tai išmintis, vidinis žinojimas, švelnumas, lankstumas, jausmų pilnatvė ir grožis. Vidinis moters grožis, kaip gėlė. Jos visos skirtingos ir visos nuostabios. Gėlės neužauginsi ir vidinės moters neišskleisi su jėga ir prievarta. Čia reikia subtilumo, meilės, kantrybės. Taigi dirbant su kūnų reikia elgtis taip pat. Tuo ir skiriasi moterų joga nuo klasikinės. Pratimai tie patys, bet darbo ir dėmesio akcentrai truputį kitur. Daugelį amžių joga užsiiminėjo tik vyrai, taip stiprindami savo kūną, didindami jėgą ir stabilumą, aktyvindami valią ir drąsą. Laikui bėgant į jogos praktiką įsijungė ir moterys. Dar vėliau moteris pajuto, kad moteriškai energijai reikia truputį kito priėjimo. Šiandien dauguma moterų jogos salėje atranda pusiausvyrą, harmoniją, ramybę , pasitikėjima savimi ir susipažįsta su savo išoriniu bei vidiniu kūnais. Moterų jogos akcentas yra praktika per vidinį pajautimą ir vidinį įsiklausymą. Čia reikia stengtis paleisti didelę jėgą, kietą pratimų darymą ir kategorišką požiurį. Didesnis dėmesys yra skiriamas pilvui ir dubeniui. Yra sakoma, kad pilvas, tai antros moters smegenys. Todėl labai svarbu išmokti pilvą gerai atpalaiduoti, jį išmankštinti. Klubai turi būti atviri, judantys ir šokantys. Anksčiau pilvo šokis buvo laikomas moterų terapiniu šokiu. Dubens pratimai padeda moterims tapti laisvesnėm ir paruošia ją gimdymui. Šiandien daug moterų sunkiai valdo savo užakusį dubenį, kuris tiesiogiai susijęs su moteriškumu.

Joga vyrams

Šiandien dauguma vyrų į jogą žiūri kiek skeptiškai, nepatikliai ir linkę galvoti, kad joga, tai labiau moterims tinkantis užsiėmimas. O patys daug mieliau renkasi treniruoklių sales, štangas ar kokią kitą sporto šaką. Jie visai užmiršta, kad jogos pradininkai buvo vyrai, kad joga daugelį amžių galėjo užsiimti tik vyrai, kad jogos pratimai stiprina valią, suteikia vidinio pasitikėjimo jausmą, pagerina koncentraciją, padidina testerono kiekį (kartais net dvigubai), kad joga yra puiki nervus nuraminanti priemonė. Nepaslaptis, kad nemažai vyrų savo atsipalaidavimo nuo streso ir kasdienės įtampos ieško stikliuko dugne. Alkoholis tikrai nuramina ir atpalaiduoja smegenų veiklą, bet turi labai didelį neigiamą pašalinį poveikį. Joga be šalutinio poveikio atpalaiduoja psihologinę įtampą, prislopina nerimą, atsiranda atsipalaidavimas fiziniame ir protiniame lygyje. Dėl to vyrai „nepameta proto“, kaip gerdami alkoholį, o priešingai tampa labiau koncentruoti, susikaupę, geriau išlaiko dėmesį, įgauna kantrybės , vidinės jėgos ir valios. Žinoma, bet kokia kūno mankšta , treniruotė ar pratimai yra gerai. Bet būkite atsargūs, kad bėgiojant nepažeistumete kelio sanario ir neapkarautumėte širdies, kad kelnojant štangas nepažeistumėte stuburo, o žaidžiant tenisą ar golfą nesuardytumete raumenų pusiausvyros , nes didesnis krūvis tenka tik vienai kūno pusei. Vyrų raumenų masė didesnė nei moterų, todėl jų kūnas mažiau lankstus, o raumenys kietesni. Jiems sunkiau yra atlikti pečių ir klubų atverimo pozas, pasilenkimus ir atsilenkimus, bet lengviau sekasi pusiausvyros, dinamikos ir visi jėgos pratimai. Tačiau kūnui reikia įvairių pozų ir pratimų, kad išjudinti ir sustiprinti kuo daugiau raumenų grupių. Darant dinamikos pratimus įdarbinami išoriniai raumenys, o darant statikos pozas su išlaikymais aktyvinami vidiniai raumenys. Darant sukinius veikiame įstrižinius raumenis, bei tarpslankstelinius diskus ir t.t. Mums reikalingi visi raumenys, todėl jogoje yra siekiama juos visus išjudinti, aktyvinti ir saugiai įdarbinti.

Joga visiems

Jogos pasiūla didžiulė. Kaip atsirinkti šioje įvairių mokyklų ir pavadinimų gausoje sau tinkamą. Tai galite pasakyti tik pats sau. Nėra blogų jogos mokyklų. Tiesiog vieniems labiau reikia vienų praktikų ir metodikų, o kitiems kitų. Todėl pirmiausia turite žinoti, ko norite. O kaip žinoti, jei nebandei ? Tai pirmas žingsnis pabandyti. Bet ar žinai ką reiškia joga ? Joga nera susuktų pozų virtinė, nėra ir stovėsena ant galvos ar pečių, nėra sudėtingos kvėpavimo technikos, nėra ilga meditacija. Joga – tai jungtis. Jungtis tarp mūsų kūno, jausmų, minčių ir Dvasios. Kai esame sąmoningi ir subalansuoti šioje jungtyje, tuomet jaučiamės laimingi ir harmoningi savo gyvenime. Tuomet nereikia ieškoti išorinių laimės dirgiklių aplink save. Tikra laimė, tai buvimas, o ne turėjimas. Ir visi žmonės nori vieno ir to pačio, tiesiog būti laimingi. Visą tai žinome ir girdėjome daug kartų. Bet kaip tai pasiekti? Ką daryti, kad teorija virstų praktika? Tam yra daug įvairių įrankių ir joga yra vienas iš jų . Joga nepriklauso jokiai religijai, ji vienodai tinka rytų ir vakarų žmonėms, ji neturi amžiaus cenzo ar rasinės diskriminacijos. Jūs galite praktikuoti jogą nepriklausomai nuo savo mitybos įpročių ( nėra reikalavimo būti vegetaru). Tai globalus menas. Joga – viena iš seniausių holistinės sveikatos priežiūros sistemų. Jogos užsiėmimai visiems norintiems, tai yra bendra praktika, kur pirmiausia mokomės susipažinti ir suprasti savo kūną, kuriame yra daugybė įvairių sąnarių grupių, raumenų, kraujotaka, bei nervų sistemos ir kt. Negalite skubėti dirbdami su savo kūnu. Jis labia stiprus, bet tuo pačiu ir lengvai pažeidžiamas. Reikia išmokti pajusti ribą tarp per sunku ir per lengva. Dažnai žmogus nemokėdamas teisingai stovėti ant dviejų kojų jau bando stotis ant galvos ar pečių, net nenujausdamas kokią didelę žalą daro sau . Todėl pirma reikia išmokti paprastų dalykų, reikia sustiprinti visus vidinius ir išorinius raumenis, reikia atidaryti pečius ir klubus, o tik paskui žiūrime į apverstines pozas.

Senjorų joga

Dažnai garbaus amžiaus žmonės galvoja, kad joga jiems per sudėtinga ir net nepabando. Tačiau jogos praktika neturi amžiaus ribų. Net jei niekada prieš tai nesportavote, galite pradėti daryti jogą sulaukus brandaus amžiaus. Skirdami laiko kasdieniai praktikai, jau greitai pajusite teigiamą poveikį kūne ir savijautoje. Kartais žmonės užmiršta, kad visas mūsų kūnas, tai vieninga sistema ir kiekviena kūno dalis turi ryšį su kitais organais. Jei mankštiname delną, tai nereiškia, kad mes norime turėti stiprius pirštus, tai reiškia, kad mes dirbame su pečių sąnariais, krūtinės ląsta, širdimi ir kraujotaka. O taip pat aktyviname daug vidaus organų, nes delne ir pirštuose yra daug aktyvių taškų, padedančių visam mūsų organizmui. Tas pats pasakytina ir apie pėdas. Todėl nenuvertinkite iš pažiūros paprastų pratimų. Senjorams galioja visos tos pačios jogos taisyklės, kaip ir visiems kitiems, t.y. išmokti suprasti savo kūno kalbą, išmokti jį pažinti ir jogos pozose sustiprinti raumenis, kaulus ir tapti sveikesniais, lankstesniais ir laisvesniais savo kūne, bei mąstyme.

Mamų su kūdikiais (nuo 1mėn iki 2metų) joga

Mamos su kūdikiu paros ritmas labai intensyvus. Darbo laikas 24val. per parą, nes mama yra nuolatiniame budėjimo režime. Tai labai išvargina. Ilgalaikis vaiko nešiojimas ir maitinimas labai apkrauna nugarą, pečių juosta sulinksta. Pilvo presas po nėštumo būna visai nusilpęs, gimda irgi pasmunka žemyn. Todėl labai svarbu neužleisti savo sveikatos , o kiek galima anksčiau pasirūpinti savo kūnu. Šiuose užsiėmimuose mamos turi galimybę praktikuoti jogą , kuri pritaikyta pogimdyviniam laikotarpiui. O vaikai tuo metu ropinėja aplinkui , žaidžia su žaisliukais ar tiesiog tyrinėją naują aplinką. Užsiėmimo gale apie 10min skiriama vaikų mankštai, trumpam masažui, vaikiškos jogos praktikai.

Nėščiųjų joga

Nėštumo laikotarpiu joga praktikuoti reikia atsargiai. Jogos pratimai padeda pasiruošti gimdymui, palaikyti sveikatą, padeda kūnui prisitaikyti prie būsimų pokyčių, prie daugybės naujų hormonų ir daug didesnių jų kiekių. Nėštumo metu galima atlikti dauguma pozų, tik su pagalba ir lengvesniu tempu. Šiuo laikotarpiu negalima daryti preso pratimų, pratimų ant pilvo , stiprių sukinių ir apverstinių pozų, jei iki tol nedarėte. Pilvą reikia laikyti atpalaiduotą ir be įtampos, sukiniuose pilvas turi buti nepersuktas ypač apatinė jo dalis, labiau reikia sukti pečių juostą. Taip pat nedaryti nieko, kas jums sukelia nemalonų jausmą. Nėštumo metu gaminamas relaksino hormonas labai atpalaiduoja raiščius, todėl lengvai galima juos pertemti , dėl ko sąnariai taps nestabilūs ir ims skaudėti. Visose pozose svarbu ištempti stuburą ir laikyti jį tiesų.

Terapinė joga

Jogos poveikis depresijai

 

Vienas iš šių laikų baisių negalavimų yra depresija. Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad kiekvienais metais beveik milijonas depresijos jausmo apimtų žmonių pakelia prieš save ranką. Savižudžių daugiau nei nusikaltimuose ar kare žuvusių žmonių. Nors industrinėje visuomenėje teka antidepresantų upės, bet savižudžių ir depresijos rodikliai vis didėja. Mokslininkai pabandė šią problemą panagrinėti per neurologinę prizmę. Tyrėjų komandą sudarė Bostono medicinos pasaulio elitas, o jos vadovė buvo Kris C. Striter. Apart medicinos mokslų ji buvo gerai susipažinusi ir su joga. Jos komandos tyrimo objektas buvo viena svarbi žmogaus smegenyse esanti cheminė medžiaga pavadinimu – gama-amino sviesto rūgštis arba GABA. Tai pagrindinis neuromediatorius bei žmogaus nervų sistemos reguliuotojas. Daugelyje tyrimų buvo nustatyta, kad depresija siejama su žemu GABA kiekiu. Iš esmės GABA slopina neuronų aktyvumą, juos padaro mažiau judrius. Didelis šio neuromediatoriaus kiekis suteikia raminantį poveikį. Taigi buvo iškeltas klausimas, ar joga padidina šio neuromediatoriaus kiekį ?

Tyrime dalyvavo įvairaus amžiaus žmonės. Tyrėjų komanda vertino GABA kiekį prieš ir po vienos valandos trukmės jogos užsiėmimo, kuriame buvo atliekamos įvairios jogos pozos. Gauti rezultatai buvo stulbinantys. Mokslininkai nustatė, kad joga užsiimančių mokinių smegenyse GABA aktyvumo lygis vidutiniškai pakilo 27 procentais. Asmenims, kurie jogą praktikavo anksčiau arba dažniau užsiiminėjo šia praktika (iki 5/savaite) GABA pakilo nuo 47 iki 80 procentų. Mokslininkai padarė išvadą, kad joga turi įtakos nerimo ir depresijos gydimui. Taip pat joga skatina endorfinų (dar vadinamų laimės hormonais) išskyrimą, o tai padeda gyvenimą ir nerimą sukeliančias situacijas matyti šviesesnėse spalvose.

Kadangi atėjus rudens metui, šviesos mažėja, vis ilgesnės ir tamsesnės naktys, oras vėsta, dažniau aplanko niuri nuotaika ar depresyvi būsena. Šiame numeryje pasidalinsime pratimais, kurie padeda sumažinti nerimą. Kituose numeriuose dar bus pratimų pdedančių išlipti iš depresijos ir nemigos dėl įvairių susikaupusių įtampų.